I Szkolne Narodowe Czytanie

W ostatnich dniach października odbyła  się  szkolna odsłona  Narodowego Czytania.

Ta szlachetna akcja społeczna propaguje znajomość polskiej literatury.  Zapoczątkowana została w roku dwa tysiące dwunastym,  w dwusetną rocznicę wydarzeń,  o których  Adam Mickiewicz wspomina w „ Panu Tadeuszu”.

Tegoroczne ósme Narodowe Czytanie podkreślało  polskość w połączeniu  z refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

W sprawie czytania  wypowiedziały się  polskie noblistki.  Wisława Szymborska określiła  czytanie  jako  najwspanialszą zabawę , jaką ludzkość kiedykolwiek wymyśliła;  Olga  Tokarczuk, możliwość  przeżywania i rozwiązywania problemów bohaterów literackich przyrównała do wynalezienia  koła.

Zaproszenie do naszego szkolnego czytania przyjęliPani Dyrektor  Ewa Balcerzak  oraz Pan Burmistrz Krzysztof Dereziński.

Wzorcowe czytanie zaprezentowali również uczniowie:

– Zuzanna Kuśnierz  i Marta Labuda  z kl. Vc

– Marta Majchrzak zkl.VI f

– Tomasz Giza z kl. VIIb

– Zofia  Wekwerth  i  Wojciech  Liszkowski  z kl. VIIIb

– Anastazja  Wikaryczak i Filip Kubacki z kl. VIIId

Ilustracją  do kolejnych  fragmentów  dziewiętnastowiecznych nowel  były liryczne fragmenty muzyczne  przygotowane  przez  grupę w składzie:

– Jacek Kierczyński  – gitara

– Mateusz  Kuchta – altówka

Antoni  Lukstaedt – gitara

Na zakończenie słuchacze mogli sprawdzić, czy uważnie słuchali, odpowiadając na pytania dotyczące treści prezentowanych utworów.

I Szkolne Narodowe Czytanie