Akcja „Zapal Znicz Pamięci”

Nasza Szkoła kolejny raz uczestniczyła w akcji edukacyjno-medialnej „Zapal Znicz Pamięci”, której celem jest upamiętnienie Polaków zamordowanych na obszarach wcielonych do III Rzeszy niemieckiej
w roku 1939, w tym powstańców wielkopolskich, śląskich oraz innych twórców II Rzeczypospolitej.

Uczniowie naszej szkoły  udali się najpierw do Kocinia,  miejsca w którym 5 października 1939 roku rozstrzelano 27 osób. Przed zapaleniem zniczy uczniowie zapoznali się z  przebiegiem obrony Trzemeszna w 1939 roku oraz odczytano zachowaną relację świadka egzekucji. Następnie grupa pojechała do Niewolna, gdzie zapalono znicze pod obeliskiem upamiętniającym poległych 10 września 1939 roku w obronie naszego miasta oraz pod kamieniem poświęconym pamięci rozstrzelanych mieszkańców Niewolna.

Jednym z zadań akcji jest wykonanie zdjęcia  i przesłanie na adres organizatorów. Zdjęcia możecie zobaczyć na portalu www.dzieje.pl pod adresem:

Akcja jest wspólnym przedsięwzięciem pionów edukacyjnych IPN
z Poznania, Gdańska, Bydgoszczy, Katowic, Łodzi oraz regionalnych rozgłośni radiowych. Partnerem akcji jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości – Oddział: Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII. Partnerem medialnym jest portal: www.dzieje.pl.  Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Akcja „Zapal Znicz Pamięci”