10 września przedstawiciele społeczeństwa oddali hołd obrońcom ojczyzny którzy zostali rozstrzelani 10 września 1939 r. przez niemieckich okupantów.
Wiązanki kwiatów zostały złożone pod pomnikiem w Niewolnie upamiętniającym 19 obrońców Niewolna i Trzemeszna. Kwiaty składali m.in. przedstawiciele władz samorządowych, sołectwa Niewolno, Miejsko-Gminnego Komitetu Pamięci Walk i Męczeństwa, harcerstwa oraz Szkoły Podstawowej nr 1. Uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn narodowy oraz Rotę. Wiceburmistrz Dariusz Jankowski przypomniał treść napisu znajdującego się na pomniku w Niewolnie: “Przechodniu! Idź i powiedz, że tu na tym miejscu polegliśmy najlepsi synowie Twoi – Ojczyzno – Matko”.
 Zatrzymano się także przy obelisku w Niewolnie, gdzie Niemcy rozstrzelali 9 Polaków,  w tym 6 mieszkańców Niewolna.

Naszą szkołę reprezentowały klasy VIIIb i VIIIc.