Listy w butelce – poznajemy historię życia Ireny Sendlerowej

Uczniowie naszej szkołyz z klasy VII c i VII e wraz z opiekunami dnia 22 maja 2018r. uczestniczyli w kolejnym spotkaniu autorskim organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Trzemesznie.

Tym razem do naszego miasta przybyła pisarka pani Anna Czerwińska-Rydel  – muzyk, pedagog i autorka licznych i nagrodzonych biografii skierowanych do dzieci i młodzieży, np. W podróży ze skrzypcami – opowieść o Henryku Wieniawskim, Fotel czasu – tajemnicze spotkanie z Aleksandrem Fredro, Życie pod psem według Artura Schopenhauera  czy Listy w butelce – opowieść o Irenie Sendlerowej. To właśnie tej ostatniej książce było poświęcone wtorkowe spotkanie. Autorka przypomniała, że rok 2018 jest Rokiem Ireny Sendlerowej, kobiety, która podczas II wojny  światowej uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci wyprowadzając je z narażeniem życia z warszawskiego getta.

Pisarka przedstawiła dzieciom historię życia siostry Jolanty, opowiadała w jaki sposób zbierała informacje na jej temat, jak długo powstawała książka. Przywołała też postać Janusza Korczaka, z którym Irena Sendlerowa spotkała się w getcie – po raz ostatni, gdy szedł z dziećmi z Domu Sierot  na Umschlagplatz skąd pociągi wywiozły ich do Treblinki. To pod wpływem tego wydarzenia pani Irena zdecydowała się pomagać inaczej mieszkańcom getta.

Podczas spotkania  dzieci mogły zdobyć autograf i kupić książkę.

Pragnę jeszcze przypomnieć, iż pisarka kiedyś odwiedziła też naszą szkołę – opowiadała wtedy o Henryku Sienkiewiczu, którego życie i działalność opisała w książce pt. Piórem czy mieczem.

Listy w butelce – poznajemy historię życia Ireny Sendlerowej