Koncert zaduszkowy w Teatrze Muzycznym w Poznaniu

W poniedziałek 6 listopada uczniowie klas VII c oraz VII e uczestniczyli w wyjeździe do Teatru Muzycznego w Poznaniu na koncert zaduszkowy wieńczący IX edycję akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”. Celem akcji „Zapal znicz pamięci” jest upamiętnianie ofiar terroru niemieckiego na ziemiach polskich włączonych do III Rzeszy – tylko do końca 1939 roku na kresach zachodnich Rzeczypospolitej Niemcy zamordowali 40 tysięcy osób, przedstawicieli polskich elit. Uczestnicy akcji zapalają symboliczne znicze pamięci w miejscach egzekucji, kaźni i na grobach ofiar oraz wykonują fotografię. W tym roku do akcji włączyła się również nasza szkoła – w niedzielę 22 października zapalaliśmy znicze na trzemeszeńskim cmentarzu. Zdjęcia z tegorocznej akcji można oglądać na stronie Polskiego Radia Poznań oraz na http://dzieje.pl/aktualnosci/akcja-spoleczna-zapal-znicz-pamieci-2017-fotografie. Podczas poniedziałkowego koncertu obejrzeliśmy poruszający film dokumentalny  pt. „Operacja Tannenberg”, a w drugiej części wysłuchaliśmy koncertu Jacka Kowalskiego, który wystąpił wraz z zespołem. Widzowie usłyszeli szereg pieśni patriotycznych związanych z rocznicą odzyskania niepodległości oraz powstaniem wielkopolskim. Na koniec uczestnicy koncertu zapalali znicze pod tablicą na gmachu teatru, w którym w czasie wojny mieściła się siedziba gestapo.

M. Adamski

KONCERT ZADUSZKOWY w TEATRZE MUZYCZNYM W POZNANIU